Pop & rock

E-Type

Med sin kraftfulla röst, stora refränger och energifyllda scennärvaro erövrade han både klubbar och topplistor runt om i Europa.

Genombrottet kom med Set the World on Fire, följt av en rad hits som Life, This Is the Way, Angels Crying, Here I Go Again och True Believer – låtar som fortfarande fyller dansgolv och lockar nya generationer lyssnare. Med sitt karakteristiska sound av högt tempo, starka melodier och episka refränger har E-Type blivit en självklar del av den svenska dancehistorien.

Under de senaste åren har han fortsatt att vara en aktiv liveartist och synts i flera stora sammanhang, bland annat i SVT:s Stjärnorna på slottet. Han har även deltagit i Melodifestivalen flera gånger och gjorde senast ett uppmärksammat framträdande som mellanakt tillsammans med Gina Dirawi.

Den 28 augusti kl. 20:00 är det dags när E-Type intar Gröna Lunds Stora Scen för en kväll man inte vill missa.

När

28 augusti kl 20:00

Pris

För bara 440 kr får du fri entré ALLA öppetdagar med Gröna Kortet

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Buss 67 från Karlaplan eller spårvagn nr 7 från T-Centralen kommer du ända fram till Gröna Lund.

Det går också bra att ta T-banans röda linje till Karlaplan och promenera därifrån. Promenaden tar ca 20 minuter.

Allt som händer – Grönan Live

Spana in Welmas olika guider

Annonser: