Museum

Tillfällig utställning

Drömmen om Kina

Pågår till 24 maj

Gustavianum

Utställning Drömmen om Kina belyser den svenska fascinationen för Kina under 1700-talet.

Under 1700-talet spreds en idealbild av Kina över Europa. Tidens föreställningar om ett välmående och harmoniskt rike i öster kom tillsammans med en omfattande import av kinesiska föremål att lämnade tydliga spår i den europeiska kulturen. I den här utställningen framträder 1700-talets drömmar om Kina genom bilder och föremål ur Uppsala universitets och Svenska Linnésällskapets samlingar.

På utställningen finner du bland annat fyra unika, kinesiska stillebenmålningar från 1750. Tavlorna berättar hur man skulle leva ett gott liv som ämbetsman i Kina och visar olika föremål som behövdes för att uppnå detta. 

Här finns även Carl von Linnés blommiga servis, som han beställt från Kina. När blomman Linnéa borealis, som skulle graveras in på servisen, kom fram röd istället för den rätta rosa färgen, beställde Linné en ny servis. Båda finns att se på utställningen. 

När

Måndagar stängt
Tisdag – fredag kl. 12-17
Lördag – söndag kl. 11-17

Se hemsida för avvikande tider

Pris

Ordinarie/vuxna: 150 kr
Student/pensionär: 120 kr
Besökare 19 år och yngre: Gratis.
Personal/studenter vid Uppsala universitet: Gratis

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Från Uppsala centralstation är det 1 km gångväg som tar ca 15 minuter att gå. En ny entré mot Universitetsparken leder direkt in till museets reception och butik.

Spana in Welmas olika guider

Annonser: