
Konsert
Di Leva tolkar Bowie
21 april
Rival
Intresset för Thomas Di Levas Bowiehyllning är stort och nu fortsätter turnén på publikens begäran. Den kritikerrosade David Bowie-turné “Changes” med Thomas Di Leva kommer tillbaka till Rival i april.
Changes är en fascinerande konsertresa i tid och rum där publiken får uppleva David Bowies allra största hits, tolkade och arrangerade av och med Thomas Di Leva. Under våren -18 intog Di Leva Hamburger Börs i Stockholm och tog publiken på en spännande showresa genom tid och rum samt dröm och verklighet genom David Bowies musikaliska storverk. Space Oddity, Heroes, Ziggy Stardust, Let’s Dance, Under Pressure, Fame, Life On Mars, Rebel Rebel och Changes var några av de klassiska låtarna som varsamt stöptes om till Di Leva-format.
”Di Leva bjuder på strålande Bowie-kavalkad” skrev Svenska Dagbladet och Dagens Nyheter hyllade föreställningen och skrev att Di Leva var “kusligt röstlik” och “återskapar David Bowies sound så nära det bara går”.
Nu har showen byggts om till en glittrade konsertturné och gör ytterligare en landsomfattande turné våren 2023. Showens titel ”Changes” grundar sig i ambitionen att publiken ska få känna historiens vingslag i både David Bowies karriär och livsgärning, samtidigt som den kommer att spegla samtidens olika vägval och stora förändringar som vi står inför.
När
21 april kl 19.30
Pris
Från 540 kr
Bra att veta
Hitta hit
T-banan röda linjen, station Mariatorget. Kort promenad från t-banan.