
Samtal
Konsert
Bengans scen för två – personligt med Tomas von Brömssen
19 oktober
Konserthuset Stockholm
Tomas von Brömssen och Bengan Janson blandar och ger av minnen, erfarenheter och upptäckter.
Det är tillbakablickar fyllda av värme och eftertänksamhet – och säkert med en del överraskande fynd. Tomas von Brömssen tar med sig klarinetten, och kanske sälgpipa, för att tillsammans med Bengan Janson bege sig ut på en lustfylld vandring genom karriären.
Den folkkäre skådespelaren Tomas von Brömssen fick sitt breda genombrott med tv-serien Albert & Herbert, och har genom decennier synts i en oändlig rad älskade och prisbelönta teater-, film- och tv-roller. Hela tiden har också musiken varit närvarande, för redan i unga år fann han klarinetten och började spela tradjazz.
Spelmannen och dragspelsvirtuosen Bengan Janson låter sig inte placeras i ett fack. Spelglädjen och nyfikenheten har bland annat fört honom till jazzens, visans och folkmusikens världar. Genom åren har han samarbetet med snart sagt hela Sveriges artistelit – inom alla tänkbara genrer. ”Möten med andra musikanter är min drivkraft”, säger Bengan Janson.
När
Söndag 19 oktober 2025 kl 18.00
Pris
390 kr
Bra att veta
Hitta hit
Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.
Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.
Annonser: