
Jul
Konsert
Adolphson & Falk – Med julen i blodet!
12 december
Rival
Genombrottsalbumet Med Rymden i Blodet och Adolphson & Falks största hit Mer Jul firar 40 år! Det firar bandet med att turnera runt om i landet i december 2023. Konsertnamnet Med julen i blodet anspelar skämtsamt på firandet av dessa två höjdpunkter som blivit milstolpar i Adolphson & Falks karriär.
I konserten framförs hela albumet Med Rymden i Blodet i nya syntarrangemang i retrotappning av Greg FitzPatrick, som följer med på turnén och som spelade en avgörande roll för duon under 80-talets första hälft då de tillsammans, mer eller mindre, bodde i studion och producerade en mängd låtar som blev Sveriges första och största synthits.
Konserten som består av två avdelningar, är även en tillbakablick på ett halvt sekel av hits, samarbeten, soundlandskap och inte minst historier. Det är mycket synt men också akustiska inslag. Produktionen består också av nyskapande videos och en Syntkonstutställning signerad Greg FitzPatrick.
När
12 december kl 19
Pris
595 kr
Bra att veta
Hitta hit
T-banan röda linjen, station Mariatorget. Kort promenad från t-banan.
Annonser: