25 november: The Viking Museum

På The Viking Museum kliver du rakt in i vikingatiden. Här får du uppleva en resa genom arkeologiska fynd, historiskt uppbyggda miljöer, interaktiva inslag och en dramatiserad åktur som levandegör livet för över tusen år sedan.

Såhär funkar det

Kl 13: Vinlunch på Restaurang Eld

Njut av lite vardagslyx! Vi tar en gemensam lunch i mysiga Restaurang Eld. Här serveras viltköttbullar med ett glas vin (alkoholfria alternativ finns också). 

Kl 14: Visning om vikingarnas kulturella utbyten

Vi går på en gemensam visning om en av Skandinaviens mest mytomspunna epoker: vikingatiden. Denna visning har ett fokus på resorna österut, där du får en fördjupad inblick i vikingarnas handelsvägar bortom de klassiska plundringstågen – en sida som ofta hamnat i skymundan. Vilka former av kulturella utbyten ägde rum, och hur påverkades vikingarna av dessa möten?

Upptäck The Viking Museum

Boka plats

Boka plats online via museets hemsida.

Priset är 450 kronor och inkluderar entré, visning och lunch inkl. dryck. 

Sista anmälningsdag är den 23 november.

Sugen på fler museibesök?

Hitta till Djurgårdsstrand

Alla tre museer ligger vid det vackra promenadsstråket Djurgårdsstrand. Du kan ta dig hit på flera sätt:

Djurgårdsfärjan linje 82, hållplats Allmänna Gränd.

Spårvagn 7, hållplats Liljevalchs/Gröna Lund.

Buss 67, hållplats Liljevalchs/Gröna Lund.