House of Photography öppnar på Södermalm – ny mötesplats för fotokonst
Den 17 januari öppnar House of Photography vid Mariatorget. En konsthall för fotografi där internationell fotokonst möter vinbar och generösa öppettider.
Tidigare drev bröderna Per och Jan Broman ett galleri i det anrika Tvålpalatset på Sankt Paulsgatan 29. Men efter ett tag märkte de att behovet av en levande mötesplats fanns. Där växte idén för House of Photography fram.
Lokalen ligger i det så kallade Tvålpalatset på Sankt Paulsgatan 29, formellt Monténska huset. Här bedrevs tvål- och såpatillverkning under 1800-talet. Nu blir lokalen en samlingsplats för konstälskare.
Vill demokratisera konsten
Per och Jan Broman brinner för att visa fotografi så som det förtjänar att visas. Det var också anledningen till att de grundade Fotografiska 2010.
– Jag är uppvuxen i ett mörkrum då min pappa gjorde Lennart Nilssons kopior hemma på fritiden. Så jag är i myllan av fotografi och brinner för att göra det tillgängligt. När vi startade Fotografiska var ambitionen att demokratisera konsten. Att få fortsätta med det känns viktigt, säger Per.
Varierande utställningar
Vid öppningen visas tre utställningar: Bauhaus Ballet av Szilveszter Makó, Blind Date av Kristian Schuller samt projektet Icons.
Utställningarna kommer att bytas ut varannan till var tredje månad, med ambitionen att alltid erbjuda något nytt.
Den intima vinbaren i rött står redo för servering av dryck i matchande färg!
Fantasi i fokus
I lokalens största rum pryds väggarna med fantasifulla, färgstarka och ikoniska verk av fotografen Kristian Schuller.
Vilket hans favoritverk är? Det går inte att svara på.
– Det är som att be en förälder att välja ett favoritbarn, säger Kristian.
Men att mystik är ett genomgående tema i verken är ingen slump.
– När jag var liten minns jag ett foto med ett plan över Manhattan. Jag kunde kolla på bilden i timmar och fantisera om den. Vilka var personerna i planet? Vart skulle de? Ju mer du visar, desto mindre lämnas åt fantasin. Därför vill jag gömma något i mina bilder, jag vill addera lager som gör det mystiskt.
Ju mer du visar, desto mindre lämnas åt fantasin
En åtta år lång konstutställning
Projektet Icons kommer visa 100 av världens främsta fotografier, ett fotografi i taget. Först ut är “The Divers” av fotografen George Hoyningen-Huene.
– Det här var när modefotografi blev något helt annat. Man fotade inte bara för att visa kläderna, utan för att förmedla en känsla, säger Per Broman.
Fotot är taget på taket till Vogue i Paris och modellerna är inga mindre än den berömda fotografen Horst P. Horst och modellen Lee Miller.
Generösa öppettider
House of Photography är öppet tors–lör kl 11–22, samt onsdag och söndag kl 11–18. Entré är 135 kronor för vuxna och gratis för barn upp till 12 år.